2018-й рік

Віртуальна виставка:

"Феномен українського письменства" /Files/images/tsb/tsb-2018/zima-2018/Квітка.png (До 240-річчя Г.Ф. Квітки-Основ`яненка, видатного українського письменника,драматурга.


2017-й рік


Віртуальна виставка: "Сучасна українська література: Нові надходження до бібліотеки"

/Files/images/vrtualn_vistavki/Сучасна українська література.jpg wym-1489054573295


Віртуальна виставка нових книжкових надходжень:

"Галерея сучасної літератури"

/Files/images/vrtualn_vistavki/Щасливі люди читають книжки і п\'ють каву.png wym-1487928321463


Виртуальная выставка книжных новинок: "Женская проза"

(Центральная библиотека им. Г.Ф. Квитки-Основьяненко)

Почему /Files/images/vrtualn_vistavki/в ожидании чуда.jpg женская проза стала сейчас такой популярной? В чём её феномен? Какие они женщины, которые сами делают свою жизнь? В чём отличие мира женщин от мира мужчин? Ответы на эти вопросы Вы найдёте в виртуальной выставке .

wym-1487351710078 (нажмите на ссылку)

Читайте хорошие книги и получайте удовольствие!



2016-й рік

Віртуальна виставка нових надходжень : "Подарунки осені"

/Files/images/vrtualn_vistavki/подарки осени.jpg wym-1476358216131


Віртуальна виставка:

«Поет розп’ятого Парнасу…»

(До 65-річчя від дня народження Степана Євстахійовича Сапеляка,

відомого українського поета, дисидента, політика, публіциста, мистецтвознавця)

(ЦБ ім. Г.Ф. Кв. - Основ`яненка)

/Files/images/vrtualn_vistavki/13.jpg

…І найперше було слово

І розмовляли квіти

І цвів мак Україною

І йшли віки

І були українці

І створилося

Слово Українське…

(С. Сапеляк)

«…Його творчість у найтяжчу годину уособлювала незламність духу
і громадянську совість сучасної української літератури"

(Олесь Гончар)

Степан Сапеляк (26.03.1951 – 1.02.2012), відомий український поет, дисидент, політик, публіцист і мистецтвознавець народився на Тернопільщині в 1951 році, навчався у Львівському університеті. За активну, часом і підпільну, громадську діяльність та «націоналістичні» вірші в 1973 році був ув’язнений радянським режимом. З вісімдесятих років жив і працював у Харкові. Член Національної спілки письменників України, публіцист, правозахисник, лауреат Національної премії ім. Т.Г. Шевченка, премій імені братів Лепких, ім. В.Сосюри, ім. В. Свідзинського, редактор, видавець, автор дванадцяти книг, чудовий поет, життєлюб, незламний борець, учасник національно-патріотичного руху. Був серед засновників українського ПЕН-клубу, членом Гельсинської групи, став однією з ключових постатей національно-демократичного середовища Харківщини кінця 1980-х – початку 1990-х років. Крім рідної мови, володів польською та чеською мовами. Захоплювався театром , живописом… Помер передчасно, 1 лютого 2012 року, на 61-му році життя.

«Силу мені/Files/images/vrtualn_vistavki/collage.jpg дає хрест…»
Мислю серцем. Пишу душею..."
«Світ мій — ірраціональний»

Видання творів С.Є.Сапеляка, представлені на виставці, знаходяться в фондах

Центральної бібліотеки ім. Г.Ф. Кв.-Основ`яненка.


Сапеляк, Степан. Без шаблі і Вітчизни [Текст] / С. Сапеляк. - Торонто : Видання /Files/images/vrtualn_vistavki/image.jpg Дослідного інституту "Україніка", 1989. - 128 с.: іл. - (Бібліотека сучасної поезії / Асоціяція діячів української культури ; ч.1)

Бiльшiсть вiршiв Сапеляка в цiй збiрцi вiдносяться до 80-тих pокiв, є кiлька iз кiнця 70-тих pокiв. Велика їх частина писана на засланнi. Безпосередньо про неволю, як таку, поет не пише, але вона вiдчувається iз кожного рядка, в настрою вiрша, в пiдборi образiв. В поезiях Сапеляка велика сила. Вони діють тiєю силою змiсту, який вiддaє сила форми у зоровому читанню, але ще сильнiше вони впливають як читати ix голосно. Вони вимагають дуже доброго читця, який вiддав би вci нюанси глибини пoeтовoї думки в дуже вишуканiй, але сильнiй у своїй щиростi, формi.

Сапеляк С. Є. Во ім'я/Files/images/vrtualn_vistavki/100px-Во_імя_слова.jpg Слова : поезії / С. Сапеляк. - Х. : Майдан, 2007. - 154 с. - («Поезія Слобожанщини»).

Нова книга лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Степана Сапеляка – осягання й вага слова. Слова будителя. Слова сакрального. Слова, як вищого Дару Божого... Через причастя Апостольського Псальму, слова Шевченкового, поет повертає загальнолюдські цінності, його цілющі духовні начала на многотрудній “кроткій” стезі власної поезії й есеїстики. Біль за трагічну долю України, віра в нескорений дух народу проймають поезію Степана Сапеляка; три вічні джерела живлять її: український фольклор, Біблія, Шевченко. Несподівані, щемкі метафори раптово освітлюють виднокола вірша, у сферу асоціативних зв'язків увіходять герої історії України, образи давнього українського письменства.

/Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0531.jpg

Сапеляк, Степан Євстахійович. Журбопис [Текст] / С. Є. Сапеляк. - Х. : Майдан, 1995. - 94 с. - /Files/images/vrtualn_vistavki/Журбопис_поезії.jpg (Лауреати Державної премії ім. Т.Г.Шевченка).

В книгу увійшли поетичні твори – «як осмислення свободи в передчутті апокаліпсичного часу», і своєрідним потоком поетичної свідомості автора за завершенням. До цієї ж музи автор залучає часткову епістолярну спадкоємність акцій протесту проти комуністичного режиму в різні роки в різні роки ув`язнення. Вперше друкуються імпресіоністичні спостереження на сучасний живопис харківських художників, а також в книзі використані архівні світлини автора у засланні, в еміграції, в Україні.

Сапеляк С. Є. "І/Files/images/vrtualn_vistavki/e70ac14d7c5e.jpg каміння те стало хлібами..." / С. Є. Сапеляк в 3 т., 2011, Х.: Майдан).

…Триває зрада з чорного порога, Сьвиськоче відстань в повен Юдин крок На краєчку руки - край неба трохи Край сонечка - між цвяхом і ребром...Отут. Отут. Розп'ято і розтято...Офіра мертва. З сургучем монет...Десь треті півні відлунками зради Світанок ждуть...Розпнем кого?..Розпнем...

/Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0548.jpg /Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0540.jpg /Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0536.jpg

Сапеляк, Степан П. Кричі часу [Текст] / Степан Сапеляк ; [грав. І. Остафійчука]. - Х. /Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0515.jpg : [б. в.], 2011. - 103 с. : іл.

До нової книги «Кричі часу» увійшли твори медитативного осмислення, стану між миттю майбутнього і миттю минулого стану міфоутворення життя у передчутті апокаліпсичного часу. У цьому світі Добро і Зло не позачасові сили. Вони застосовані до кожного вчинку й подій, віддають відгомоном у минулому й майбутньому. Автор будує свої образи на понятті тривалості оживлення минулого, на повторному переживанні історії через вчення Христа. У нього слово належить тільки Абсолюту. Життя Сапеляк бачить через Слово Боже… і тужить Богомир`ямневрем`яних літ…

Сапеляк, Степан /Files/images/vrtualn_vistavki/images (1).jpg Євстахійович. Незів'яле листя [Текст] : поезії / Степан Сапеляк. - Х. : Майдан, 2011. - 240 с. У футлярі. З дарчим написом від авт.Степан Сапеляк «Незів’яле листя» .

Остання прижиттєва книга Степана Сапеляка «Незів’яле листя» за задумом самого автора, вступає в діалог із першою його збіркою «День молодого листя» (Брюссель, 1980). Вона, як здається, і визначила його життєвий і творчий шлях. Що ж, книги, як відомо, вміють творити долі людські. Написане долею і нескореною душею обертається до людей ідеалами, переконаннями, духом боротьби. У передмові Степан Сапеляк щиро відзначає: «Бо ж життя своє порятувати може той, хто віддасть його за інших». Звісно, що висловлене більше ідеал, ніж реальність. Однак навіть задекларована готовність до жертовності в нашому зматеріалізованому світі викликає повагу.

Сапеляк, Степан. Страсті по любові [Текст] : поезії / С. Сапеляк. - Х. : Майдан, 2000. -/Files/images/vrtualn_vistavki/10001(46).jpg 132 с.: іл. - (Серія "Руно слобожанське ІІІ тисячоліття". Мала антологія).

Степан Сапеляк — представник поетичного покоління, що активно увійшло в літературу на початку сімдесятих, коли, за словами автора, «такі поняття, як поет і імперія, були не сумісні».

Збірка «Страсті по любові», видана харківським «Майданом», удостоєна премії імені Володимира Свідзинського.

С. Сапеляк. Тривалий рваний /Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0520.jpg зойк: Поезії/ Степан Сапеляк. - К.: Радянський письменник, 1991.- 181 с. :іл.

«…Нарешті ми, співвітчизники Степана Сапеляка, маємо змогу познайомитися э його творчістю, яка вистояла в часи найлютіших випробувань, що випали на долю поета, якому виповнилося сорок років, який эалишився вірним своєму моральному виборові: за слово відповідати перед Богом, перед совістю, перед своїм людським призначенням на 3емлі.» Книга «Тривалий рваний зойк» вміщує поезії, написані протягом двадцяти років. Вона відбиває духовні пошуки людей, які не могли змиритися з олжею, що вкривала минуле і сучасне України, яким не байдуже її майбуття.

/Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0521-.jpg

Сапеляк, Степан. Хроніки дисидентські від головосіку [Текст] : невольнича мемуаристика /Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0530.jpg / С. Сапеляк. - К. : Смолоскип, 2003. - 263 с.: фотоіл.

Спогади відомого діяча українського національно-визвольного руху 70-х — 90-х років ХХ ст., поета Степана Сапеляка розповідають про його тернистий життєвий шлях: арешт за «антирадянську агітацію та пропаганду», сидіння в радянських концтаборах, діяльність в УГС, участь у харківських акціях протесту, що наближали здобуття Україною незалежності.

У книзі друкуються також документи пов'язані з правозахисною діяльністю С. Сапеляка, статті з періодичної преси, листи, фотоматеріали.

/Files/images/vrtualn_vistavki/Фото-0529 (2).jpg


Віртуальна виставка подарованих книг:

"Перлини Слобожанської землі..."

(ЦБ ім. Г.Ф. Кв.-Основ`яненка)

/Files/images/vrtualn_vistavki/Література слобожанської землі.jpg wym-1458134303991


2015-й рік ( ЦБ ім. Г.Ф. Кв.-Основ`яненка)


Современная Республика /Files/images/vrtualn_vistavki/сокр лит белL-2.jpg Беларусь – это высокоразвитая европейская страна , известная в мире не только своим мощным экономическим и научно-техническим потенциалом, но и богатой духовной культурой, оригинальной художественной литературой, самобытным профессиональным и народным искусством . Между белорусским и украинским народами сложилась давняя традиционная дружба. В истории есть много убедительных примеров взаимоподдержки украинцев и белорусов в разных сферах общественной жизни. Мы искренне ценим и уважаем этот трудолюбивый славянский народ!

Поэтому совсем неслучайно 2014 год объявлен Годом /Files/images/vrtualn_vistavki/images (14).jpg белорусской культуры в Украине, а 2015 –й объявлен годом Украины в Беларуси.

На виртуальной выставке представлены памятники древней письменности, лучшие издания выдающихся деятелей белорусского народа, просветителей, гуманистов, произведения представителей нового этапа развития литературы, которые вошли в золотой фонд мировой культуры. Большинство из них находится в фондах нашей библиотеки .

Знакомьтесь! Читайте! Литература белорусских авторов достойна вашего внимания!

«Всякому человеку надо читать, потому что чтение – зеркало нашей жизни, лекарство для души».

Франциск Скорина.


I - й раздел: /Files/images/tsb/i (21).jpg-бел.j-3pg.jpg

«Нужно любить, знать и уважать язык своего народа и уметь досконально владеть им».

Якуб Колас.

Истоки белорусской литературы находятся в глубокой древности. Она неразрывно связана с фольклором, который считается одним из богатейших в славянском мире. Его называют кладезем мудрости и благодати. Зарождение литературы на белорусских землях непосредственно связано с появлением в X в. письменности…

Памятники литературы/Files/images/tsb/13.jpg Беларуси Х-ХVIII в./Сост. Саверченко И.В.. -Минск: Белорусская энциклопедия имени Петруся Бровки,2013.-464 с.

В книге в переводе на русский язык в адаптированном виде собраны шедевры древней белорусской письменности X – XVIII вв. Представлены основные жанры и виды древней белорусской литературы эпохи Готики, Ренессанса, Барокко и Просвещения, а также значимые произведения выдающихся мастеров слова, создававших значимые тексты в жанрах публицистики, поэзии, духовной литературы, — Кирилла Туровского, Франциска Скорины, Стефана Збаражского, Сымона Будного, Василия Тяпинского, Льва Сапеги и др.

Д.С. Лихачев, А.Н. Майков./Files/images/tsb/слово.jpg Слово о полку Игореве. В переводах Д. С. Лихачева, А.Н. Майкова и Н. А. Заболоцкого. -М.: Детская литература». - 1979 . - 352 с.

В величайшем памятнике древней русской литературы "Слово о полку Игореве" (1187) воплотились лучшие черты русского народа: любовь к родине, стремление к его единству и независимости, мужество и бесстрашие к его врагам. Здесь также отчетливо звучит и белорусская тема…

Кирилл Туровский. Слова и поучения Кирилла Туровского М.: Классика Книгафонда, 2013. - 25 с.

/Files/images/tsb/image107.jpg /Files/images/tsb/images (6).jpg

Кирилл Туровский (1130 – ок. 1182) — знаменитый проповедник и писатель Древней Руси XII века, белорусский и восточнославянский церковный деятель, богослов, философ. Кирилл Туровский создал множество церковных проповедей. Канонизирован Русской православной церковью в лике святителя. В тексте «Слов» содержатся публицистические рассуждения ο взаимоотношении церковной и светской власти, а также призыв κ единению Руси.

Лихачев Д. Повесть временных лет/ Под ред. В.П. Адриановой /Files/images/tsb/uW48awXs-large.jpg Перетц. – М.: Наука, 2007.- 670 с.

«Повесть временных лет» — наиболее ранний из дошедших до нас летописных сводов. Относится к началу XII веку. Свод этот известен в составе ряда летописных сборников, сохранившихся в списках, из которых лучшими и наиболее старыми являются Лаврентьевский 1377 г. и Ипатьевский 20-х годов Х V. Летопись вобрала в себя в большом количестве материалы сказаний, повестей, легенд, устные поэтические предания о различных исторических лицах и событиях.

Житие блаженной Евфросинии, игумении монастыря Вседержателя Святого Спаса во граде Полоцке: научное издание – Минск: Изд-во Белорусского Экзархата Московского патриархата, 2012./Files/images/f8/life_Yefrosinia_s.jpg

Одним из важнейших источников о жизни и духовном подвиге княжны-игумении стало ее Житие, которое по праву называют бесценной жемчужиной древней восточнославянской письменности. Житие Евфросинии Полоцкой, написанное в конце XII века неизвестным автором, дошло до нас в шести редакциях и более чем в 150 списках. В 2012 году издательство Белорусского Экзархата совместно с Национальной библиотекой Беларуси выпустило факсимильное издание выдающегося памятника восточнославянской письменности «Житие Евфросинии Полоцкой», приуроченное к 1150-летию основания Полоцка. В данном издании впервые публикуется «Житие блаженной Евфросинии, игумении монастыря Вседержителя Святого спаса во граде Полоцке» по Погодинскому списку XVI века. Оригинал хранится в Российской национальной библиотеке в Санкт-Петербурге.


Гудзий, Н.К. Хрестоматия по древней русской /Files/images/tsb/395531-2.jpg литературе ХІ-ХУІІ вв. - М. : Просвещение, 1973. - 60 с.

Основные разделы хрестоматии: памятники литературы Киевской Руси, периода феодальной раздробленности в XIII–XIV вв., памятники литературы времени объединения Северо-Восточной Руси и образования Русского централизованного государства (XVI–XVII вв.). Каждый раздел книги снабжён краткой пояснительной статьёй, тексты пространно комментированы. Хрестоматия знакомит читателя с лучшими образцами древней русской литературы.


2-й раздел: /Files/images/tsb/i (21).jpg-возр.бел.jpg-2.jpg

Нет таких книг, у которых нельзя было бы чему-нибудь научиться.

Симон Будный.

Симо́н Бу́дный — известный /Files/images/tsb/230px-Symon_Budny-2.png социнианский проповедник XVI века, гуманист, просветитель, церковный реформатор. Напечатал Новый Завет с комментариями и замечаниями, что стало первой во всемирной литературе попыткой радикальной рационалистической критики Евангелия. Поддерживал концепцию ограниченной, просвещённой монархии. Один из первых идеологов развития белорусской культуры на родном языке.

Довнар-Запольский.. Баркулабовская /Files/images/tsb/resize_mans.jpg летопись.-

Баркулабовская летопись - белорусско-литовская летопись конца XVI века. Она охватывает период с 1563 до 1608 года, рассказывается про литовские и польские сеймы, про быт Орши, Минска и других белорусских городов. Предположительно, ее автор - местный священник Фёдор Филиппович.

Франциск Скорина Бивлия/Files/images/tsb/c.jpg руска / Русская Библия .Год выпуска: 1517-1519. - Прага: Издательство Франциска Скорины. - 2422 с.

Скорина, Франциск [Георгий] (до 1490, Полоцк, - до 1541, Прага) белорусский ученый и просветитель, медик (д-р лекарских наук), типограф (в Праге и в Вильне) и переводчик Библии на русский язык. Родился в Полоцке, в купеческой семье. Имя Франциска он получил, по всей вероятности, в Краковском университете. Продолжал образование в Болонье. Начал издательскую деятельность в Праге, где в 1517-19 гг. трудился над печатанием русских книг. Всего издал в Праге 19 отдельных книг Библии; в книге Бытия помещен титульный лист ко всем книгам - первый титульный лист славянской книги кирилловского шрифта.

Прокошина, Е. С. Мелетий Смотрицкий / Е.С. Прокошина. — Минск: Наука и техника,/Files/images/tsb/Melety_Smotritsky_s.jpg 1966. — 160 с.: ил.

Предлагаемое вниманию читателей издание посвящено видному общественному деятелю и ученому конца XVI — начала XVII в. Мелетию Смотрицкому. Автор рассказывает о сложной и противоречивой жизни и деятельности, анализирует общественно-политические взгляды мыслителя на фоне сложной исторической обстановки. Книга написана на основе большого архивного материала и многочисленных сочинений мыслителя .

Костин, Б. Симеон Полоцкий / Борис/Files/images/tsb/Сим_s.jpg Костин. — Минск: Літаратура і мастацтва, 2011. — 240 с., [12] л. ил. — (Свет минувшего).

Книга представляет собой жизнеописание знаменитого церковного деятеля, писателя и стихотворца, переводчика и просветителя XVII века. Ведь не напрасно великий Ломоносов отзывался о книгах Симеона Полоцкого, как о "вратах премудрости". Автор предлагает читателю войти в эти врата и самому оценить сколь прочен и основателен фундаментобразования и просвещения, заложенный уроженцем древнего Полоцка.

Энеида наизнанку. Тарас на Парнасе. -/Files/images/tsb/Энеида наизнанку.jpg Минск: Государственное учебно-педагогическое издательство БССР, 1953.- (Серия: Школьная библиотека)

В издании представлены два анонимных резких лироэпических слова: "Энеида наизнанку" и "Тарас на Парнасе". Вступительная статья и комментарии на белорусском языке, тексты песен на белорусском и русском языках. «ТАРА́С НА ПАРНА́СЕ» — пародийная поэма конца 30-х или нач. 40-х гг. 19 в., автор – К. Вереницын . Это одно из первых произведений новой белорусской литературы. В ней отразилось растущее недовольство передовых слоев белорусского общества крепостническими порядками.

/Files/images/tsb/Adam_Mitskevich__Pan_Tadeush.jpg Мицкевич, А.Пан Тадеуш или Последний наезд на Литве (Шляхетская история 1811-1812 гг.) - Варшава : Аркады,1978.- 339 с.

"Пан Тадеуш, или Последний наезд на Литве" (Шляхетская история 1811 - 1812 годов в двенадцати книгах стихами) - великое произведение мировой литературы, Адам Мицкевич, польский и белорусский поэт, написал в 1832 - 1834 годах в Париже, где он жил в эмиграции. Поэма была задумана как сельская идиллия, но в процессе работы ее рамки неизмеримо расширились, в ткань поэмы вплелась борьба Польши за освобождение - и получилась национальная эпопея.

Богушевич, Франтишек. Моя дудка: Стихотворения/Files/images/tsb/Дудка.jpg /Сост. В. И. Содаль; Предисл. О. А. Лойко; пер. с белорусского и польского — Минск: Маст. літ., 1987.— 126 с. (Белорус. поэзия).

Поэт-демократ Ф. Богушевич — самая яркая и колоритная фигура в белорусской литературе второй половины XIX века. Правдивое отражение действительности демократическая направленность, протест против социального и национального угнетения — характерные особенности поэзии автора "Дудки белорусской». В настоящий сборник включены не только сделанные ранее переводы, но и новые. Сборник стихов содержит 3 раздела: Дудка белорусская .Смычок белорусский. Стихи разных лет.


3-й раздел: /Files/images/tsb/i (21).jpхудож..-4jpg.jpg

«Только чистые сердца видят настоящую красоту. …

Я молюсь — Слову.»

Янка Брыль.

Панченко П.Е. Избранная лирика. - М.: Молодая гвардия, 1968. - 32 с.

/Files/images/tsb/1005826000.jpg В 1942 году издательство "Молодая гвардия" выпустило в свет первый сборник стихов белорусского поэта-фронтовика комсомольца Пимена Панченко. И знаменательно, что именно "Молодая гвардия", открывшая в свое время юный и щедрый талант, снова знакомит читателя с лучшими произведениями П. Панченко - ныне одного из крупнейших белорусских поэтов.

Кулешов А. Стихотворения /Files/images/tsb/Кулешов.jpg и поэмы.-Л.: Советский писатель, 1983.- 536 с.

А.А.Кулешов — выдающийся поэт Белоруссии, дважды лауреат Государственной премии, творчество которого раскрывает широкую панораму жизни родной страны в ее борьбе за идеалы гуманизма. Всесоюзную известность принесла Кулешову поэма «Знамя бригады», одно из крупнейших явлений советской литературы в годы Великой Отечественной войны. Перу А.Кулешова принадлежит свыше двадцати поэм, около половины которых представлено в настоящем сборнике. Другой раздел книги составляет избранная лирика поэта, подкупающая читателя чистосердечием, искренностью и достоверностью душевных переживаний, близостью к фольклору.

Горецкий М. И. Избранное : Повести, роман-/Files/images/tsb/Горецкий.jpg хроника [Пер. с белорус.] / М. И. Горецкий; [Редкол.: И. А. Брыль и др. Сост., вступ. ст. и коммент. М. И. Мушинского]. — Минск : Мастац. лiт., 1988. — 543 с. — (Белорусская проза)

В книгу вошли лучшие произволения классика белорусской советской литературы Максима Горецкого - известного культурного деятеля, ученого, писатели - цикл повестей, объединенных одним героем и общим идейным замыслом, а также историко-революционный роман "Виленские коммунары".

Короткевич В. Колосья под серпом твоим: /Files/images/tsb/1005735080.jpg роман - Минск: Мастацкая лiтаратура 1977.

Роман рассказывает об одном из важных этапов в жизни Беларуси - о кануне восстания 1863-1865 гг. под руководством Кастуся Калиновского. В книге нашли широкое художественное отображение самые различные явления тогдашней действительности - крестьянские бунты и отмена крепостного права, создание первых революционных кружков и групп, заговоры, недовольство передового разночинства и дворянства.

Колас, Якуб. На Росстанях.- Минск: Юнацтва, 1982 /Files/images/27/images (1).jpg

Роман "На росстанях" рассказывает о сложных идейных исканиях белорусской интеллигенции в начале XX в. Он написан на автобиографическом материале, входит в трилогию совместно с романами "В Полесской глуши", "В глубине Полесья".

Янка Купала. /Files/images/27/1000610375.jpg Избранное Л: Советский писатель. Ленинградское отделение. - 1973 - 814 с.

Вклад Янки Купалы в советскую и мировую культуру общепризнан, его книги издаются на многих языках мира. Творчество Я.Купалы оказало основополагающее влияние на развитие белорусской поэзии и драматургии. В данный сборник, кроме известных стихов народного поэта Белоруссии, включено свыше ста, ранее не появлявшихся в русских переводах; некоторые стихотворения переведены заново.

Танк Максим . Нарочанские сосны.- М.: Мастацкая литература,/Files/images/27/Maksim_Tank__Moj_hleb_nasuschnyj.jpg 1977.- 240 с.

В книгу «Нарочанские сосны» лауреата Ленинской премии, народного поэта Белоруссии Максима Танка вошли стихи, написанные в 1970-е годы.

Брыль Янка . Птицы/Files/images/tsb/1001015414.jpg и гнезда.- М.: Известия. – 1968.-368 с.

Талантливый белорусский писатель Янка Брыль известен широкому кругучитателей повестями "В Заболотье светает", "На Быстрянке", "Смятение", рассказами, миниатюрами и очерками о людях наших дней. Его произведения переведены на многие языки народов СССР и за рубежом. Антифашистский роман Я. Брыля "Птицы и гнезда", многими гранями соприкасающийся с другими произведениями советской литературы о Второй мировой войне, отличается необычным жизненным материалом, человеческой судьбой, находящейся в центре повествования. Солдат бывшей польской армии, западнобелорусский юноша Алесь Руневич, попав в немецкий плен в сентябре 1939 года, видит ту Германию 1939-1941 годов, которая была просто недоступна взгляду людей, попавших в плен или на каторгу к фашистам позже, а потому и незнакома читателю по другим произведениям нашей литературы. Словно птицы, рвутся пленники гитлеровского рейха к своим гнездам, на Родину. Алесю удалось бежать к своим. Он становится партизанским разведчиком.

Адамович Алесь Михайлович. Хатынская повесть.-Л.: /Files/images/tsb/b01010335.cover.jpg Советский писатель, 1984

«Хаты́нская повесть» (1971) — повесть Алеся Адамовича, посвящённая борьбе партизан против немецких оккупантов в Белоруссии во время Великой Отечественной войны. Кульминацией повести является уничтожение карателями-гитлеровцами жителей одной из белорусских деревень, что позволяет автору провести параллели как с трагедией Хатыни, так и с военными преступлениями последующих десятилетий. Повесть была написана с 1966 по 1971 г.

Алексиевич С. Цинковые /Files/images/tsb/tsinkovyie_malchiki_6ac0.jpg мальчики. - Минск: Время, 2007.

Без этой книги, давно ставшей мировым бестселлером, уже невозможно представить себе ни историю афганской войны - войны ненужной и неправедной, ни историю последних лет советской власти, окончательно подорванной этой войной. Неизбывно горе матерей "цинковых мальчиков", понятно их желание знать правду о том, как и за что воевали и погибали в Афгане их сыновья. Но, узнав эту правду, многие из них ужаснулись и отказались от нее. Книгу Светланы Алексиевич судили "за клевету" - самым настоящим судом, с прокурором, общественными обвинителями и "группами поддержки" во власти и в прессе. Материалы этого позорного процесса также включены в новую редакцию "Цинковых мальчиков".


Віртуальна виставка:

«Мудрий пророк майбутнього».

(До 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка)/Files/images/1_shevchenko.jpg

«Свою Україну любіть.
Любіть її... во врем'я люте,
В останню, тяжкую мінуту
За неї Господа моліть!»

Тарас Шевченко

Творчість видатного митця України Т.Г. Шевченка - особливе явище в історії світової людської культури. Його безсмертна спадщина - одна з найбільших вершин людського генія. Це дійсно особистість, відома на планеті не лише, як видатний український поет, прозаїк, драматург, талановитий художник-мислитель, музично обдарована людина,політичний і громадський діяч, але і як справжній філософ.

У 2014 році все прогресивне людство відзначає 200 - річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка, а в Україні ця ювілейна дата вшановується на державному рівні. Весь світ щиро захоплюється високим образом Кобзаря, його громадянською принциповістю і моральною чистотою, відданістю правді и свободі, бо він є дійсно титан, пророк майбутнього, феномен, закоханий в свою рідну Україну.

Видання, представлені на віртуальній виставці, та ще багато рідкісної літератури присвяченої життю і діяльності Т.Г. Шевченка, знаходяться в фондах Центральної бібліотеки та бібліотек-філіалів ЦБС Ленінського району.


І. Терниста доля духовного світоча України.

"Він був сином мужика, і став володарем у царстві духа.
Він був кріпаком, і став велетнем у царстві людської культури…".
І.Франко

/Files/images/shevchenko/2.png Дзюба І. Тарас Шевченко. Життя і творчість. – К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008. – 716 с.

Автор прагнув охопити весь обшир літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному й естетичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті, з’ясувати природу його магнетичної влади над поколіннями українців.
/Files/images/shevchenko/3.png В. Анісов, Є. Середа. Літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка/Вид. 2-е, доповн. — К.: Дніпро, 1976. — 392 с.

У книзі подаються події і факти з життя та діяльності великого українського поета, революційного демократа Т. Г. Шевченка. Кожна дата обгрунтовується відповідними документальними, архівними чи дослідницькими джерелами. Книга розрахована на літературознавців, викладачів, бібліотекарів, студентів.
/Files/images/shevchenko/4.png Людмила Цуріка Т. Шевченко: невідомі сторінки життя К.:АВІАЗ, 2013. - 72c.

Літературно-художнє видання. У якому розкрито сторінки життя Тараса Шевченка, творчий шлях, жінки в житті Т. Шевченка, невідомі факти з життя Кобзаря.
/Files/images/shevchenko/5.png Дзюба, І. Тарас Шевченко / За ред. В. Смолія. — К.: Альтернативи, 2005. – 704 с.: іл.(Особистість і доба).

Пропонована книга є спробою поєднати докладну розповідь про життєвий шлях Тараса Шевченка з текстологічним аналізом його поетичних і прозових творів та коротким оглядом малярської спадщини. Автор прагнув охопити весь об'єм літературної та громадянської діяльності великого сина України в широкому історичному контексті, розкрити центральне місце Шевченка в усьому національному житті.Книжка розрахована на широке коло читачів.
/Files/images/shevchenko/6.png Костенко, А. За морями, за горами: Тарас Шевченко на Аральському морі. Тарас Шевченко за Каспієм: Художньо-документальна оповідь/А. Костенко. – К.: «Радянський письменник», 1984. – 455 с. : 32 л.: іл.

Книга известного украинского советского писателя и литературоведа посвящена жизни и творчеству Т.Г. Шевченко во время ссылки, его участию в научных экспедициях на Аральском море и в горах Каратау и Актау. Книга имеет исследовательский характер, в частности в освещении живописных работ поэта, их датировании. Рядом с темами прошлого здесь рассказывается и о сегодняшней жизни в местах бывшей ссылки Кобзаря, о культурных и экономических достижениях казахского народа, глубоком уважении к памяти украинского поэта-революционера.
/Files/images/shevchenko/7.png Вічний як народ. Не вмирає душа наша, не вмирає воля…: Сторінки до біографії Т.Г.Шевченка. – К.: Либідь, 1998. – 272 с.

В книзі висвітлено сторінки життя та творчості Кобзаря, хрестоматійно відомі теми доповнюють і поглиблюють раніше не опубліковані документи, спогади сучасників Т.Г.Шевченка, а також репродукції з його картин, офортів, автографи тощо.
/Files/images/shevchenko/Шевченко.jpg Коломійченко М.С., Горленко В.З. У колі друзів:Нарис.-К.: Дніпро, 1982.-109 с.

Кріпацтво, жорстокі поліцейські переслідування, заслання, виснажлива солдатчина завдали непоправної шкоди здоров`ю Т.Г.Шевченка, призвели до передчасної смерті. Автори на підставі численних історико-літературних джерел та архівніх матеріалів простежили перебіг захворювання поета, розповіли, як кращі представники російської медицини ХІХ століття, схиляючись перед генієм українського народу, боролися за житя Т.Г.Шевченка.
/Files/images/shevchenko/8.png Зайцев П. Життя Тараса Шевченка.- К.: "Мистецтво", 1994.-352 c.

Пропонована читачеві книга - вершина серед шевченкознавчих праць вченого П. І. Зайцева. Доповнена значною кількістю ілюстрацій - архівних матеріалів, фото, репродукцій творів як Т. Шевченка, так і його сучасників.
/Files/images/shevchenko/9.png Новиченко Л. Тарас Шевченко - поэт, борец, человек К.: "Дніпро", 1982.-188 c.

В науково - популярному нарисі "Тарас Шевченко - поэт, борец, человек" розповідається про життя і творчий шлях великого сина українського народу, геніального поета, автора бесмертного "Кобзаря".
/Files/images/shevchenko/10.jpg Останнім шляхом Кобзаря. - К.: Український літопис, 1994. - 280 с.

Хронологія і дух походу-реквієму присвяченого перепохованню Т.Шевченка відтворює даний літопис. Наведено роздуми відомих релігійних діячів, письменників і науковців про вплив Кобзаря на сучасне українське духовне життя.

ІІ. Літературна спадщина безсмертного Кобзаря

«Шевченко – це той, хто живе в кожному з нас.
Він – як сама душа нашого народу, правдива і щира...
Поезія його розлита повсюдно,
вона в наших краєвидах і в наших піснях, у глибинних,
найзаповітніших помислах кожного, чий дух здатен pозвиватись».
О. Гончар

/Files/images/shevchenko/Зображення (3).jpg Шевченко Т.Г. Кобзар/Укладач О.В.Зав`язкін.-Донецьк:ТОВ «ВКФ» «БАО», 2012.-192 с.:іл..

"Все йде, все минає", - сказав Великий Кобзар. Але Тарас Шевченко залишатиметься безсмертним, поки живе Україна. Ім`я цієї людини є уособленням непереборної волі, сили духу, пророчого дару. Поетичний спадок Шевченка - це чисте джерело, що живить цілі покоління. І сьогодні Кобзареві ідеали - Україна, Мати, Воля, Правда, Любов - священні для нас.
/Files/images/shevchenko/13.jpgШевченко Т.Г. Кобзар. - К.: Дніпро, 1999. - 672 с.

Збірка містить вірші, поеми, балади написані у 1837-1861 роках.
/Files/images/shevchenko/14.png Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів: У 12 т. / Редкол.: М. Г. Жулинський (голова) та ін. — К. : Наук, думка, 2001 —Т. 1 : Поезія 1837—1847 / Перед, слово І. М. Дзюби, М. Г. Жулинського. — 784 с.: портр.

Це видання становить повне зібрання творів Тараса Шевченка і містить усю відому сьогодні його літературну спадщину: поетичні, драматичні та прозові твори; щоденник, автобіографію, статті, археологічні нотатки, записи народної творчості; листи (включаючи колективні, підписані Шевченком), ділові папери. До видання входять також творчі заготовки та підготовчі матеріали до нездійснених літературних творів Шевченка.
/Files/images/shevchenko/Шевченко Балади.jpg Шевченко Т.Г. Балади/Упоряд. В.С. Бородіна.- К.: Рад. пимсьменник, 1982.-111 с.:іл.

В книгу великого українського поета-демократа увійшли балади, а також деякі поетичні твори Шевченка з баладними мотитвами.
/Files/images/shevchenko/Буквар.jpg Шевченко Т.Г. Буквар південноруський 1861 року: Для мол. та сер. шкільного віку/Упоряд. М.М.Ілляша; Вступне слово О.Т. Гончара.- К.: Веселка, 1991.-63
с.:іл..

До книжки увійшли фототипічне видання «Букваря южнорусского 1861 року», укладеного і виданого Т.Г. Шевченком, тексти для читання з нього в сучасній транскрипції, розповідь про історію і драматичну долю першовидання, про педагогічні погляди і просвітницькі задуми Кобзаря, про його щиру любов до дітей. Видання ілюстроване фотопродукціями картин і малюнками Т.Г.Шевченка.
/Files/images/shevchenko/Поезії-картинка.jpgШевченко Т.Г. Поезії. В 2-х т. Т.1. 1837-1848рр./Худож. О.І.Іваненко.-К.:Веселка, 1988.-262 с.:іл.До першого тому увійшли вірші, поеми, балади, написані в 1837-1848 рр. Видання підготовлене до 175-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.
/Files/images/shevchenko/130716223408216032_f0_0.jpgШевченко, Т. Г. Три літа: поезії. - К.: Веселка, 1987 . - 191 с.
/Files/images/shevchenko/virshi.jpg
Шевченко, Т. Г. Вірші. Поеми / Т. Шевченко; худ. А. Лєнчик. — Харків: Фоліо, 2005. — 350 с. — (Українська класика).

В наше видання увійшли всі вірші та поеми великого українського поета Т. Г. Шевченка (1814—1816), що передбачені програмою середньої школи, включаючи твори для позакласного читання. Представлені твори дають досить повне уявлення про творчість поета, яка піднесла українську літературу до світового рівня.
/Files/images/shevchenko/85094169_1_644x461_taras-shevchenko-gaydamaki-poema-kremenets.jpgШевченко Т.Г. Гайдамаки: поема. - К.: Дніпро, 1988.- 102 с.: іл.

ІІІ. Мистецька палітра Шевченкового слова.

«Справді мистецький витвір на художника і взагалі на людину справляє
сильніше враження, ніж сама природа».
Т. Шевченко

«Велика це людина - Тарас Шевченко, велика сама собою, ще вища величчю дум мільйонів, шо знайшли свій вияв у натхненні його пісні».
Леонард Севінський ,польський поет

/Files/images/shevchenko/16.png Касіян В.І. Мистецтво Тараса Шевченка: Худож. В.Ю.Юрчишин.-К.: Знання, 1963.-77 с.:іл.
/Files/images/shevchenko/17.png Гаско, М. Про що розповідають малюнки Тараса Шевченка: Шевченкознавчі етюди / Мечислав Гаско; заг ред. і передмова Є. П. Кирилюка. - К. : Рад. письменник, 1970. - 228 с.

Книжка є цікавим дослідженням, в якому по-новому висвітлюються деякі моменти біографії Т. Г. Шевченка часів Оренбуржського заслання. У своїй дослідницькій праці автор піддає сумніву датування ряду малюнків і листів великого поета, по-своєму розшифровує натяки і загадки в листах Броніслава Залєського, висловлює свої здогади про справжні імена осіб, зображених на ряді малюнків Шевченка. В етюдах книжки розповідається про зворушливу дружбу поета з російськими та польськими засланцями.
/Files/images/shevchenko/18.png Білинська, Марія Леонтіївна. Грає Кобзар, виспівує / М. Білинська ; [літ. переказ О. І. Пархоменка]. - К. : Муз. Україна, 1981. - 129 с. : іл., нот. - (Серія «Письменник і музика»).

У книзі розповідається про роль народної пісні та професіональної музики в житті і творчості Т. Г. Шевченка. Аналізується взаємозв’язок поетичних творів великого Кобзаря з українською народнопісенною творчістю, дається широкий огляд дореволюційної та радянської музичної шевченкіани. Розрахована на учнів та вчителів музики і літератури педагогічних училищ та інститутів, широке коло читачів.
/Files/images/shevchenko/19.png Паламарчук Г.П. Нескорений Прометей. Творчість Шевченка-художника 1850-1857 років. –К.: Мистецтво, 1968. – 111 с.

Автор дає розгорнутий аналіз творів Т.Г.Шевченка і розповідає про характерні особливості кожного жанру. Також підкреслює, що твори 1850-1857 р.р., демонструючи великі досягнення митця, свідчать разом з тим про його останнє формування як художника-демократа.
/Files/images/shevchenko/20.png Таранушенко С.А. Шевченко - художник К.: "Радянська Україна", 1961.-25c.

У книзі подаються біографічні дані, також розповідається як Т. Г. Шевченко розпочав малювати. Знайомства з видатними художниками тих часів у спогадах Т. Шевченка.
/Files/images/shevchenko/21.png Билинская М. Л. Шевченко и музыка. - К.: Муз. Україна, 1984. - 129 с., ил., нот.

В книге рассказывается о роли народной песни и профессиональной музыки в жизни и творчестве Т. Г. Шевченко. Анализируется взаимосвязь поэтических произведений великого Кобзаря с украинским народнопесенным творчеством, дается широкий обзор дореволюционной и советской музыкальной шевченкианы. Рассчитана на учащихся и учителей музыки и литературы педагогических училищ и институтов, широкий круг читателей.
/Files/images/shevchenko/22.png Пахаренко В. Тарас Шевченко / В. Пахаренко. – К.: ТОВ "Атлант ЮЕмСі", 2007. – 95 с. – (Стозір'я. Б-ка укр. родини: Письменники. Живописці. Скульптори. Графіки) – К-2 [8У1 / П21].

Нарис присвячено визначному українському поетові й художнику Тарасові Шевченку, який найглибше й художньо найдосконаліше розкрив українську душу, осмислив минуле, сучасне й майбутнє України, став могутнім джерелом національної свідомості, символом України

ІV. Світова велич генія.

«Слово Шевченка возвеличує, облагороджує, формує наші душі... Безперечно, пророча місія Шевченка триває і нині, і він обходить «моря і землі», своїм божественним словом кличе людей до добра та справедливості...».
Нафі Джусойти, письменник (Осетія)

«Велика це людина - Тарас Шевченко, велика сама собою, ще вища величчю дум мільйонів, шо знайшли свій вияв у натхненні його пісні».
Леонард Севінський ,польський поет

/Files/images/shevchenko/23.png Світова велич Шевченка: Т.Г. Шевченко в радянському літературознавстві: збірник матеріалів про творчість Т.Г. Шевченка (Том 2), Держ. вид-во худож. літ-ри, 1964
/Files/images/shevchenko/24.jpg Шевченко і світ. - К.: Дніпро, 1989. - 316с.

У збірнику йдеться про світову славу Т.Г.Шевченка. Автори простежують, як відкривали, сприймали, перекладали твори поета в Західній Європі, Латинський Америці та інших регіонах.
/Files/images/shevchenko/25.png Новиков М. Т.Г. Шевченко – полум’яний патріот і борець за дружбу народів.- К.: Політвидав України.-1954.-69 с.
/Files/images/shevchenko/200px-Заповіт_Тараса_Шевченка_мовами_народів_світу_1989.jpg Т. Шевченко «Заповіт» мовами народів світу/Упоряд. Б.В.Хоменко.-К.: Наукова думка, 1989.-248 с. В книзі подається славетний програмний вірш Великого Кобзаря "Заповіт" і 150 його перекладів мовами народів СРСР та зарубіжних країн. Друкується по одному перекладу "Заповіту" кожного з цих мов, про інші переклади сказано в примітках.
/Files/images/shevchenko/І мене.jpg Всенародна шана: Відзначення сторіччя з дня смерті та 150-р. з дня народження Т.Г.Шевченка/ Упоряд. В.С.Бородін, В.М. Булат та ін.. – К.: Наукова думка, 1967.-511 с.:іл.

«Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І голос твій нам душі окриля.

Встає в новій красі, забувши лихоліття,

Твоя, Тарасе, звільнена земля».
В.Симоненко

Кiлькiсть переглядiв: 4068

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.